Vicor Corporation VE-21X-IY-F3
VE-21X-IY-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21X-IY-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W
Datasheet Download
VE-21X-IY-F3.pdf
Availability of VE-21X-IY-F3
QUANTITY
VE-21X-IY-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21X-IY-F3
Internal Part NumberEIS-VE-21X-IY-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)9.62A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21X-IY-F3
Related LinksVE-21X, VE-21X-IY-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21X-IY-F3 Details Description
Related parts for VE-21X-IY-F3
HEX STANDOFF 6-32 ALUMINUM 1" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 20V 10% 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RIVET BLIND 0.472" ALUMINUM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
HALF PUSH-PIN BLUE 0.125" PCB datasheet.pdf