Vicor Corporation VE-21Y-CX-S
VE-21Y-CX-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21Y-CX-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W
Datasheet Download
VE-21Y-CX-S.pdf
Availability of VE-21Y-CX-S
QUANTITY
VE-21Y-CX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21Y-CX-S
Internal Part NumberEIS-VE-21Y-CX-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21Y-CX-S
Related LinksVE-21, VE-21Y-CX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21Y-CX-S Details Description
Related parts for VE-21Y-CX-S
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS R/A 30GOLD SMD datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 165CABGA datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 39MH .4A SMD datasheet.pdf
IC COUNTER/SHIFT REGISTER 28PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
IC INTERFACE CTLR 40HVQFN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
LENS 2X6POS 71.4X173MM 8.42MM HT datasheet.pdf