Vicor Corporation VE-21Y-CY-F2
VE-21Y-CY-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21Y-CY-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W
Datasheet Download
VE-21Y-CY-F2.pdf
Availability of VE-21Y-CY-F2
QUANTITY
VE-21Y-CY-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21Y-CY-F2
Internal Part NumberEIS-VE-21Y-CY-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series33W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max33W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21Y-CY-F2
Related LinksVE-21Y, VE-21Y-CY-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21Y-CY-F2 Details Description
Related parts for VE-21Y-CY-F2
DUAL POL QKE II W 15 AU datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3POS PCB MOUNT datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR AMBER datasheet.pdf
CONN IDC 18POS 2.54MM 28AWG GOLD datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 4.2A 63W datasheet.pdf