Vicor Corporation VE-21Y-EV-F1
VE-21Y-EV-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21Y-EV-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W
Datasheet Download
VE-21Y-EV-F1.pdf
Availability of VE-21Y-EV-F1
QUANTITY
VE-21Y-EV-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21Y-EV-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21Y-EV-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series99W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max99W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21Y-EV-F1
Related LinksVE-21Y, VE-21Y-EV-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21Y-EV-F1 Details Description
Related parts for VE-21Y-EV-F1
LED GREEN CLEAR 3.2MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR40S/AE40M/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-6 datasheet.pdf
OSC XO 11.2896MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 8A TO263AB datasheet.pdf
CONN ADAPTER 8P-8P F-M PNL MNT datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN HEADER 41POS SMD SNGL ROW datasheet.pdf
OSC MEMS 56.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf