Vicor Corporation VE-21Y-EV-F3
VE-21Y-EV-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21Y-EV-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W
Datasheet Download
VE-21Y-EV-F3.pdf
Availability of VE-21Y-EV-F3
QUANTITY
VE-21Y-EV-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21Y-EV-F3
Internal Part NumberEIS-VE-21Y-EV-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series99W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max99W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21Y-EV-F3
Related LinksVE-21Y, VE-21Y-EV-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21Y-EV-F3 Details Description
Related parts for VE-21Y-EV-F3
CAP CER 1UF 50V Z5U 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FRONT MNT SOLDER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC HJ-FET N-CH GAAS 4SMINI datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
RJF TV FIELD THREADED JAM NUT RE datasheet.pdf
THERMAL FLASHER - 12V - EXTRA LO datasheet.pdf