Vicor Corporation VE-21Y-EW-B1
VE-21Y-EW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21Y-EW-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W
Datasheet Download
VE-21Y-EW-B1.pdf
Availability of VE-21Y-EW-B1
QUANTITY
VE-21Y-EW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21Y-EW-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21Y-EW-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series66W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max66W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21Y-EW-B1
Related LinksVE-21Y, VE-21Y-EW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21Y-EW-B1 Details Description
Related parts for VE-21Y-EW-B1
RES SMD 30.9 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC EEPROM 1MBIT 120NS 32DIP datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 18SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 5DSBGA datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8MSOP datasheet.pdf
IMPACT BP 6X16 DUAL WALL SN datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZB16 datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 54MM datasheet.pdf
IC FPGA 141 I/O 208PQFP datasheet.pdf
HEADER SOLDER CUP 2.54MM datasheet.pdf