Vicor Corporation VE-21Y-EW-F1
VE-21Y-EW-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21Y-EW-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W
Datasheet Download
VE-21Y-EW-F1.pdf
Availability of VE-21Y-EW-F1
QUANTITY
VE-21Y-EW-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21Y-EW-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21Y-EW-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series66W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max66W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21Y-EW-F1
Related LinksVE-21Y, VE-21Y-EW-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21Y-EW-F1 Details Description
Related parts for VE-21Y-EW-F1
DIP CABLE - HDP14H/AE14G/X datasheet.pdf
FAN AXIAL 108X37MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 28POS STR 3.5MM datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 60A ISOTOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V D2PAK datasheet.pdf
15UF 100V 6,3X11 datasheet.pdf