Vicor Corporation VE-21Y-EX-S
VE-21Y-EX-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21Y-EX-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W
Datasheet Download
VE-21Y-EX-S.pdf
Availability of VE-21Y-EX-S
QUANTITY
VE-21Y-EX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21Y-EX-S
Internal Part NumberEIS-VE-21Y-EX-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21Y-EX-S
Related LinksVE-21, VE-21Y-EX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21Y-EX-S Details Description
Related parts for VE-21Y-EX-S
DIODE VARIABLE CAP 30V SS-MINI datasheet.pdf
DIODE RF SW 50V 50MA SOD-323 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT PIN datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD9518-4A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 30KV Y5U DISK datasheet.pdf
BARBED FASTENER 0.590" NYLON BLK datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 8W 0.02% TO220 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf