Vicor Corporation VE-21Y-IU-F1
VE-21Y-IU-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21Y-IU-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W
Datasheet Download
VE-21Y-IU-F1.pdf
Availability of VE-21Y-IU-F1
QUANTITY
VE-21Y-IU-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21Y-IU-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21Y-IU-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series132W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max132W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21Y-IU-F1
Related LinksVE-21Y, VE-21Y-IU-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21Y-IU-F1 Details Description
Related parts for VE-21Y-IU-F1
RES SMD 40.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
A22TK-2LL-11-01 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A datasheet.pdf