Vicor Corporation VE-21Y-MW-B1
VE-21Y-MW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21Y-MW-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W
Datasheet Download
VE-21Y-MW-B1.pdf
Availability of VE-21Y-MW-B1
QUANTITY
VE-21Y-MW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21Y-MW-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21Y-MW-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series66W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max66W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21Y-MW-B1
Related LinksVE-21Y, VE-21Y-MW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21Y-MW-B1 Details Description
Related parts for VE-21Y-MW-B1
REG SW 2.5-12.6V 6A SMD datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
TRANS LDMOS POWER 180W SOT-502B datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 REC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 600MA 280 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 5A DO214AC datasheet.pdf