Vicor Corporation VE-21Y-MY-F2
VE-21Y-MY-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21Y-MY-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W
Datasheet Download
VE-21Y-MY-F2.pdf
Availability of VE-21Y-MY-F2
QUANTITY
VE-21Y-MY-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21Y-MY-F2
Internal Part NumberEIS-VE-21Y-MY-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series33W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max33W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21Y-MY-F2
Related LinksVE-21Y, VE-21Y-MY-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21Y-MY-F2 Details Description
Related parts for VE-21Y-MY-F2
IC JK TYPE POS TRG SNGL 8SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 492 I/O 672FBGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 20A 125V datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG LC ALGAAS CA 0.3" datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf