Vicor Corporation VE-21Z-CV-F3
VE-21Z-CV-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21Z-CV-F3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W
Datasheet Download
VE-21Z-CV-F3.pdf
Availability of VE-21Z-CV-F3
QUANTITY
VE-21Z-CV-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21Z-CV-F3
Internal Part NumberEIS-VE-21Z-CV-F3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series60W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21Z-CV-F3
Related LinksVE-21Z, VE-21Z-CV-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21Z-CV-F3 Details Description
Related parts for VE-21Z-CV-F3
CABLE TIE 30LB NAT 5.4X.142" datasheet.pdf
IC AMP VIDEO TRIPLE GAIN2 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.1A TSOT23-5 datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 350MHZ 28-SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 12-DFN datasheet.pdf
CONN PIN SPRING LOAD .430 AU SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf