Vicor Corporation VE-21Z-CX-F2
VE-21Z-CX-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21Z-CX-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W
Datasheet Download
VE-21Z-CX-F2.pdf
Availability of VE-21Z-CX-F2
QUANTITY
VE-21Z-CX-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21Z-CX-F2
Internal Part NumberEIS-VE-21Z-CX-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21Z-CX-F2
Related LinksVE-21Z, VE-21Z-CX-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21Z-CX-F2 Details Description
Related parts for VE-21Z-CX-F2
IC RECEIVER DTMF CMOS LP 18-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 271.95VC AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
SPEAKER 4OHM 2W 87DB 40X28MM datasheet.pdf
CONN RCPT 64POS .100 DL STR PCB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
IC TXRX MLVDS 100MBPS 14SOIC datasheet.pdf
MIL-E-QUAL CAP & CHAIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf