Vicor Corporation VE-21Z-CY-B1
VE-21Z-CY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21Z-CY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W
Datasheet Download
VE-21Z-CY-B1.pdf
Availability of VE-21Z-CY-B1
QUANTITY
VE-21Z-CY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21Z-CY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21Z-CY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21Z-CY-B1
Related LinksVE-21Z, VE-21Z-CY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21Z-CY-B1 Details Description
Related parts for VE-21Z-CY-B1
IC CTRLR SW SMBUS DUAL 8MSOP datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-PLCC datasheet.pdf
IC AMP MMIC LNA 500MHZ SOT-363 datasheet.pdf
CAP ALUM 450UF 200V SCREW datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf