Vicor Corporation VE-21Z-EU-F2
VE-21Z-EU-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21Z-EU-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W
Datasheet Download
VE-21Z-EU-F2.pdf
Availability of VE-21Z-EU-F2
QUANTITY
VE-21Z-EU-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21Z-EU-F2
Internal Part NumberEIS-VE-21Z-EU-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series80W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max80W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21Z-EU-F2
Related LinksVE-21Z, VE-21Z-EU-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21Z-EU-F2 Details Description
Related parts for VE-21Z-EU-F2
IC LATCH TRANSP OCTAL 3ST 20SOIC datasheet.pdf
IC CTRLR PWM CM HV 8DIP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
PD-SWITCH, TX/3 + FX-SM1310/LONG datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL RGHT WK datasheet.pdf
LIGHT PIPE 1MM 16.25" 4MM DIA datasheet.pdf