Vicor Corporation VE-21Z-EV-F1
VE-21Z-EV-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21Z-EV-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W
Datasheet Download
VE-21Z-EV-F1.pdf
Availability of VE-21Z-EV-F1
QUANTITY
VE-21Z-EV-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21Z-EV-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21Z-EV-F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series60W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21Z-EV-F1
Related LinksVE-21Z, VE-21Z-EV-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21Z-EV-F1 Details Description
Related parts for VE-21Z-EV-F1
IC LINE RCVR RS485 QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE - CKC50S/AE50G/X datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG GREEN datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 10A TO220FP datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf