Vicor Corporation VE-21Z-EV-F1
VE-21Z-EV-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21Z-EV-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W
Datasheet Download
VE-21Z-EV-F1.pdf
Availability of VE-21Z-EV-F1
QUANTITY
VE-21Z-EV-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21Z-EV-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21Z-EV-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series60W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21Z-EV-F1
Related LinksVE-21Z, VE-21Z-EV-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21Z-EV-F1 Details Description
Related parts for VE-21Z-EV-F1
TRANS PREBIAS NPN 500MW TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC USB TXRX ESD PROTECT 14TSSOP datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
RES 39K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BACKSHELL DSUB datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
POT 20K OHM 2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf