Vicor Corporation VE-21Z-EW-F2
VE-21Z-EW-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21Z-EW-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W
Datasheet Download
VE-21Z-EW-F2.pdf
Availability of VE-21Z-EW-F2
QUANTITY
VE-21Z-EW-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21Z-EW-F2
Internal Part NumberEIS-VE-21Z-EW-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21Z-EW-F2
Related LinksVE-21Z, VE-21Z-EW-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21Z-EW-F2 Details Description
Related parts for VE-21Z-EW-F2
CONN TERM BLOCK RT/A 11POS 3.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS .100" DUAL VERT datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CABLE 7COND 20AWG GRAY 500' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 2POS CBL MNT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IMPACT BP 3X8 GL SN datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS datasheet.pdf