Vicor Corporation VE-21Z-EX-F1
VE-21Z-EX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21Z-EX-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W
Datasheet Download
VE-21Z-EX-F1.pdf
Availability of VE-21Z-EX-F1
QUANTITY
VE-21Z-EX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21Z-EX-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21Z-EX-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21Z-EX-F1
Related LinksVE-21Z, VE-21Z-EX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21Z-EX-F1 Details Description
Related parts for VE-21Z-EX-F1
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER 8DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 27 OHM 6SIP datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 10% 2413 datasheet.pdf