Vicor Corporation VE-21Z-EX-F4
VE-21Z-EX-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21Z-EX-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W
Datasheet Download
VE-21Z-EX-F4.pdf
Availability of VE-21Z-EX-F4
QUANTITY
VE-21Z-EX-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21Z-EX-F4
Internal Part NumberEIS-VE-21Z-EX-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21Z-EX-F4
Related LinksVE-21Z, VE-21Z-EX-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21Z-EX-F4 Details Description
Related parts for VE-21Z-EX-F4
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 750PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIGITAL INPUT MODULE datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 176HLQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 50MA 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 64.9K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf