Vicor Corporation VE-21Z-IX-F1
VE-21Z-IX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21Z-IX-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W
Datasheet Download
VE-21Z-IX-F1.pdf
Availability of VE-21Z-IX-F1
QUANTITY
VE-21Z-IX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21Z-IX-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21Z-IX-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21Z-IX-F1
Related LinksVE-21Z, VE-21Z-IX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21Z-IX-F1 Details Description
Related parts for VE-21Z-IX-F1
SENSOR 15PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 12-14S datasheet.pdf
IC MRAM 256KBIT 35NS 44TSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 30X15MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 21.97MM datasheet.pdf
RES 147 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CH20M6 BP 4P-4P BUS BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
KPSE 16C 16#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf