Vicor Corporation VE-21Z-IX-F4
VE-21Z-IX-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21Z-IX-F4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W
Datasheet Download
VE-21Z-IX-F4.pdf
Availability of VE-21Z-IX-F4
QUANTITY
VE-21Z-IX-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21Z-IX-F4
Internal Part NumberEIS-VE-21Z-IX-F4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21Z-IX-F4
Related LinksVE-21Z, VE-21Z-IX-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21Z-IX-F4 Details Description
Related parts for VE-21Z-IX-F4
SW SPDT 5A PIN PLUNGER PCB 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ 10S DELAY ON datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 11.8 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
PWR SUP:AC-24 VDC2A(48W) datasheet.pdf