Vicor Corporation VE-21Z-IX-F4
VE-21Z-IX-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21Z-IX-F4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W
Datasheet Download
VE-21Z-IX-F4.pdf
Availability of VE-21Z-IX-F4
QUANTITY
VE-21Z-IX-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21Z-IX-F4
Internal Part NumberEIS-VE-21Z-IX-F4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21Z-IX-F4
Related LinksVE-21Z, VE-21Z-IX-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21Z-IX-F4 Details Description
Related parts for VE-21Z-IX-F4
KIT USB TO ATA REFERENCE DESIGN datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
GDT 350V 25% 2KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 14.73MM datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf