Vicor Corporation VE-21Z-IY-F2
VE-21Z-IY-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21Z-IY-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W
Datasheet Download
VE-21Z-IY-F2.pdf
Availability of VE-21Z-IY-F2
QUANTITY
VE-21Z-IY-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21Z-IY-F2
Internal Part NumberEIS-VE-21Z-IY-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21Z-IY-F2
Related LinksVE-21Z, VE-21Z-IY-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21Z-IY-F2 Details Description
Related parts for VE-21Z-IY-F2
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NO 16A QC TERM datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR MICROPWR SOT23-5 datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 9.35NS 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
DIN RAIL SLOTTED datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 14 AWG GOLD datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf