Vicor Corporation VE-21Z-MY-F1
VE-21Z-MY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21Z-MY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W
Datasheet Download
VE-21Z-MY-F1.pdf
Availability of VE-21Z-MY-F1
QUANTITY
VE-21Z-MY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21Z-MY-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21Z-MY-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21Z-MY-F1
Related LinksVE-21Z, VE-21Z-MY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21Z-MY-F1 Details Description
Related parts for VE-21Z-MY-F1
SOCKET PWR ENTRY 1POLE SCREW 8MM datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
BOX ALUM UNPTD 15.75"L X 9.06"W datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 2VOUT 30W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf