Vicor Corporation VE-224-CY-F1
VE-224-CY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-224-CY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W
Datasheet Download
VE-224-CY-F1.pdf
Availability of VE-224-CY-F1
QUANTITY
VE-224-CY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-224-CY-F1
Internal Part NumberEIS-VE-224-CY-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.04A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-224-CY-F1
Related LinksVE-224, VE-224-CY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-224-CY-F1 Details Description
Related parts for VE-224-CY-F1
CAP CER 0.22UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
DUOPLUG2,5FEMALE CONN 3X20POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 3.92M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 13UH 520MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf