Vicor Corporation VE-22H-IX-F3
VE-22H-IX-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-22H-IX-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W
Datasheet Download
VE-22H-IX-F3.pdf
Availability of VE-22H-IX-F3
QUANTITY
VE-22H-IX-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-22H-IX-F3
Internal Part NumberEIS-VE-22H-IX-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.44A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-22H-IX-F3
Related LinksVE-22H, VE-22H-IX-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-22H-IX-F3 Details Description
Related parts for VE-22H-IX-F3
IC DAC DUAL V-OUT 13BIT 16-DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.25MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW MINIMELF datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 250MA 1.1 OHM SMD datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.8-1.8V 5A 9W datasheet.pdf
CONN FPC VERT 15POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
CONN ASSY SIDE ENTRY 16POS M32 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.3A 82 MOHM SMD datasheet.pdf