Vicor Corporation VE-22K-CW-F3
VE-22K-CW-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-22K-CW-F3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W
Datasheet Download
VE-22K-CW-F3.pdf
Availability of VE-22K-CW-F3
QUANTITY
VE-22K-CW-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-22K-CW-F3
Internal Part NumberEIS-VE-22K-CW-F3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-22K-CW-F3
Related LinksVE-22K, VE-22K-CW-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-22K-CW-F3 Details Description
Related parts for VE-22K-CW-F3
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 8A/6A MPT6 datasheet.pdf
CP 6000 PNEUMATIC CRIMPING TOOL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
ADAPTER 4MM BANANA PLUG TO JACK datasheet.pdf
LED COB CXB1507 3000K WHT SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf