Vicor Corporation VE-22K-IY-F4
VE-22K-IY-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-22K-IY-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W
Datasheet Download
VE-22K-IY-F4.pdf
Availability of VE-22K-IY-F4
QUANTITY
VE-22K-IY-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-22K-IY-F4
Internal Part NumberEIS-VE-22K-IY-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-22K-IY-F4
Related LinksVE-22K, VE-22K-IY-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-22K-IY-F4 Details Description
Related parts for VE-22K-IY-F4
CONN HEADER 10POS VERT SMD GOLD datasheet.pdf
PACK CRIMPALL 8000 DIY W/ACC datasheet.pdf
IC CLK GEN ATI LOW EMI 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MT PIN datasheet.pdf
FUSE HLDR THREAD 125V 15A CHASS datasheet.pdf