Vicor Corporation VE-22N-MX-F4
VE-22N-MX-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-22N-MX-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W
Datasheet Download
VE-22N-MX-F4.pdf
Availability of VE-22N-MX-F4
QUANTITY
VE-22N-MX-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-22N-MX-F4
Internal Part NumberEIS-VE-22N-MX-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.05A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-22N-MX-F4
Related LinksVE-22N, VE-22N-MX-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-22N-MX-F4 Details Description
Related parts for VE-22N-MX-F4
OSC XO 24.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 130MA 3.4 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
POWER PIN DIN FORMAT datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 26POS GOLD datasheet.pdf
RES 374 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf