Vicor Corporation VE-22V-IX-F4
VE-22V-IX-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-22V-IX-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W
Datasheet Download
VE-22V-IX-F4.pdf
Availability of VE-22V-IX-F4
QUANTITY
VE-22V-IX-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-22V-IX-F4
Internal Part NumberEIS-VE-22V-IX-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.93A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-22V-IX-F4
Related LinksVE-22V, VE-22V-IX-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-22V-IX-F4 Details Description
Related parts for VE-22V-IX-F4
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 15W datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 10PS R/A DL .163 TIN datasheet.pdf
RES SMD 7.06KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.008 OHM 2% 3/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .380" datasheet.pdf
IC CLOCK GEN PROG datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE PIN datasheet.pdf