Vicor Corporation VE-22X-EY-F1
VE-22X-EY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-22X-EY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W
Datasheet Download
VE-22X-EY-F1.pdf
Availability of VE-22X-EY-F1
QUANTITY
VE-22X-EY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-22X-EY-F1
Internal Part NumberEIS-VE-22X-EY-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 15.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)9.62A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-22X-EY-F1
Related LinksVE-22X, VE-22X-EY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-22X-EY-F1 Details Description
Related parts for VE-22X-EY-F1
IDC CABLE - MKR34K/MC34M/MCE34K datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
INDICATOR RECT 24V ORNG PNL MNT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 5V OUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 270VIN 13.8VOUT 50W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DPDT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf