Vicor Corporation VE-22X-MY-B1
VE-22X-MY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-22X-MY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W
Datasheet Download
VE-22X-MY-B1.pdf
Availability of VE-22X-MY-B1
QUANTITY
VE-22X-MY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-22X-MY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-22X-MY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 15.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)9.62A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-22X-MY-B1
Related LinksVE-22X, VE-22X-MY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-22X-MY-B1 Details Description
Related parts for VE-22X-MY-B1
FIXED IND 22NH 450MA 200 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 0.0005 OHM 1% 5W 5931 datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.17K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
RES 3.3M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 12pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
AB 24C 24#16 PIN PLUG datasheet.pdf
16-Bit 500 kHz Sampling ADC IC datasheet.pdf