Vicor Corporation VE-22Z-IX-B1
VE-22Z-IX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-22Z-IX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W
Datasheet Download
VE-22Z-IX-B1.pdf
Availability of VE-22Z-IX-B1
QUANTITY
VE-22Z-IX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-22Z-IX-B1
Internal Part NumberEIS-VE-22Z-IX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-22Z-IX-B1
Related LinksVE-22Z, VE-22Z-IX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-22Z-IX-B1 Details Description
Related parts for VE-22Z-IX-B1
RES SMD 6.04M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN 32POS WRAPPING TERMINAL DIN datasheet.pdf
BOX ABS TRN BLUE 4.48"L X 2.49"W datasheet.pdf
IC FRAM 16KBIT 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 8COL datasheet.pdf
DEVELOPMENT TOOL FOR RX111 datasheet.pdf
HEADER SNGL INLINE SOLDRTL 45POS datasheet.pdf