Vicor Corporation VE-23R-EV-B1
VE-23R-EV-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-23R-EV-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W
Datasheet Download
VE-23R-EV-B1.pdf
Availability of VE-23R-EV-B1
QUANTITY
VE-23R-EV-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-23R-EV-B1
Internal Part NumberEIS-VE-23R-EV-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)42V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 17.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-23R-EV-B1
Related LinksVE-23R, VE-23R-EV-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-23R-EV-B1 Details Description
Related parts for VE-23R-EV-B1
TERM BLOCK PCB 5.08MM 9POS BK datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 3MHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.69KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC SM 1W 5VIN 5VOUT SGL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
IC FPGA 300 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
DM-OD/O OMRON OUTPUT DT MT datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 1.119A 120 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 143MA 2.3 OHM datasheet.pdf