Vicor Corporation VE-23V-EU-F4
VE-23V-EU-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-23V-EU-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W
Datasheet Download
VE-23V-EU-F4.pdf
Availability of VE-23V-EU-F4
QUANTITY
VE-23V-EU-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-23V-EU-F4
Internal Part NumberEIS-VE-23V-EU-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)42V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)34.48A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-23V-EU-F4
Related LinksVE-23V, VE-23V-EU-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-23V-EU-F4 Details Description
Related parts for VE-23V-EU-F4
IC A/D CONV 12BIT SAMPLNG 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 1.5V 13MM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMA datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP SMT datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP USV datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 32.2VC SMA datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
HD 38999 187C 187#23 SKT RECP datasheet.pdf
CTV 46C MIXED SKT J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS PIN datasheet.pdf