Vicor Corporation VE-240-CY-F1
VE-240-CY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-240-CY-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
VE-240-CY-F1.pdf
Availability of VE-240-CY-F1
QUANTITY
VE-240-CY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-240-CY-F1
Internal Part NumberEIS-VE-240-CY-F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-240-CY-F1
Related LinksVE-240, VE-240-CY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-240-CY-F1 Details Description
Related parts for VE-240-CY-F1
IC MODULATR D-S CUR-SHNT 16-VQFN datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8SO datasheet.pdf
IC CLK GENERAT SAS/SATA 16 TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 5A 6-TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
LED INDICATOR 16MM W/BEZEL datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 240UH 47MA 25 OHM TH datasheet.pdf