Vicor Corporation VE-240-EX-B1
VE-240-EX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-240-EX-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
VE-240-EX-B1.pdf
Availability of VE-240-EX-B1
QUANTITY
VE-240-EX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-240-EX-B1
Internal Part NumberEIS-VE-240-EX-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-240-EX-B1
Related LinksVE-240, VE-240-EX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-240-EX-B1 Details Description
Related parts for VE-240-EX-B1
CARD EDGE 20POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC CLOCK MULT ZD STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
SERVO datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
SELF ADHESIVE TIE MOUNT datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 25V AXIAL datasheet.pdf