Vicor Corporation VE-240-IU-B1
VE-240-IU-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-240-IU-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
VE-240-IU-B1.pdf
Availability of VE-240-IU-B1
QUANTITY
VE-240-IU-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-240-IU-B1
Internal Part NumberEIS-VE-240-IU-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-240-IU-B1
Related LinksVE-240, VE-240-IU-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-240-IU-B1 Details Description
Related parts for VE-240-IU-B1
OSC XO 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC GATE DRIVER HALF BRIDGE 10LLP datasheet.pdf
FEED ARM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
DBL15(D)E datasheet.pdf
CAP CER 510PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf