Vicor Corporation VE-24B-EU-B1
VE-24B-EU-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24B-EU-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W
Datasheet Download
VE-24B-EU-B1.pdf
Availability of VE-24B-EU-B1
QUANTITY
VE-24B-EU-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24B-EU-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24B-EU-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.11A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24B-EU-B1
Related LinksVE-24B, VE-24B-EU-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24B-EU-B1 Details Description
Related parts for VE-24B-EU-B1
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 300MW SOD323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MPU RESET MON 1.20V SOT-23 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.08MM 9POS PCB datasheet.pdf
SENS PROX M12 2MM AC2W-NC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM UF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V 10% X5R 0603 datasheet.pdf