Vicor Corporation VE-24B-IV-B1
VE-24B-IV-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24B-IV-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W
Datasheet Download
VE-24B-IV-B1.pdf
Availability of VE-24B-IV-B1
QUANTITY
VE-24B-IV-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24B-IV-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24B-IV-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.58A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24B-IV-B1
Related LinksVE-24B, VE-24B-IV-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24B-IV-B1 Details Description
Related parts for VE-24B-IV-B1
2.7MH V SERIES LINE FILTER datasheet.pdf
CONN HEADER STKD 34POS R/A SH datasheet.pdf
SW LEVER SPDT 0.1A SLD TERM 125V datasheet.pdf
RES SMD 9.76KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.368MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
L-TEK F 7POS SIL CBL CONN datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf