Vicor Corporation VE-24B-MY-B1
VE-24B-MY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24B-MY-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W
Datasheet Download
VE-24B-MY-B1.pdf
Availability of VE-24B-MY-B1
QUANTITY
VE-24B-MY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24B-MY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24B-MY-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)526mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24B-MY-B1
Related LinksVE-24B, VE-24B-MY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24B-MY-B1 Details Description
Related parts for VE-24B-MY-B1
IC TXRX RS232 2.7-5.5V ESD 20QFN datasheet.pdf
OSCILLATOR CMOS PROG 3.3V OE SMD datasheet.pdf
CAP MICA 220PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IEC FEMALE CONN TYPE C A/P 96P datasheet.pdf
CONN MOD HOUSING RJ45 UNSHIELDED datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 200PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf