Vicor Corporation VE-24D-CU-B1
VE-24D-CU-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24D-CU-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W
Datasheet Download
VE-24D-CU-B1.pdf
Availability of VE-24D-CU-B1
QUANTITY
VE-24D-CU-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24D-CU-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24D-CU-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.35A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24D-CU-B1
Related LinksVE-24D, VE-24D-CU-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24D-CU-B1 Details Description
Related parts for VE-24D-CU-B1
CAP TANT 47UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 16-QFN datasheet.pdf
CC2510F8RSPG3 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN PIN IDC 40POS W/O MT EAR datasheet.pdf