Vicor Corporation VE-24D-CY-B1
VE-24D-CY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24D-CY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W
Datasheet Download
VE-24D-CY-B1.pdf
Availability of VE-24D-CY-B1
QUANTITY
VE-24D-CY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24D-CY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24D-CY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)588mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24D-CY-B1
Related LinksVE-24D, VE-24D-CY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24D-CY-B1 Details Description
Related parts for VE-24D-CY-B1
CAP CER 0.50PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 402 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR BQ2419 datasheet.pdf
OSC XO 12.352MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
TM3476M6R3CLBA datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 500MW SOD80 datasheet.pdf