Vicor Corporation VE-24D-EX-B1
VE-24D-EX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24D-EX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W
Datasheet Download
VE-24D-EX-B1.pdf
Availability of VE-24D-EX-B1
QUANTITY
VE-24D-EX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24D-EX-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24D-EX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)882mA
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24D-EX-B1
Related LinksVE-24D, VE-24D-EX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24D-EX-B1 Details Description
Related parts for VE-24D-EX-B1
FIXED IND 330UH 370MA 1.2 OHM datasheet.pdf
VARISTOR 38V 180A 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 1A TO220FP-5 datasheet.pdf
CABLE BNC MALE W/O BOOT 240" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CABLE IEEE 1394 FIREWIRE M-M 6' datasheet.pdf
CABLE 32PT RIBBON CONN CJ1 1.5M datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf