Vicor Corporation VE-24F-EW-B1
VE-24F-EW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24F-EW-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W
Datasheet Download
VE-24F-EW-B1.pdf
Availability of VE-24F-EW-B1
QUANTITY
VE-24F-EW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24F-EW-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24F-EW-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.39A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24F-EW-B1
Related LinksVE-24F, VE-24F-EW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24F-EW-B1 Details Description
Related parts for VE-24F-EW-B1
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 3W 4122 datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES 20K OHM TO236-3 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 35.328MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC AFE 16BIT 214.6SPS 28-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 4V 10% 1507 datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 229 TYPED 14POS datasheet.pdf
RES 0.909 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HC-B10-24-DL-PLBK datasheet.pdf
CAP POLY 220UF 20% 2V SMD datasheet.pdf