Vicor Corporation VE-24F-EX-B1
VE-24F-EX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24F-EX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W
Datasheet Download
VE-24F-EX-B1.pdf
Availability of VE-24F-EX-B1
QUANTITY
VE-24F-EX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24F-EX-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24F-EX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.04A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24F-EX-B1
Related LinksVE-24F, VE-24F-EX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24F-EX-B1 Details Description
Related parts for VE-24F-EX-B1
IC VREF SHUNT 5V TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 16A PNL MNT datasheet.pdf
CONN F JACK R/A 75 OHM PCB datasheet.pdf
IMPACT BP 3X16 RW SN datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf