Vicor Corporation VE-24F-IU-B1
VE-24F-IU-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24F-IU-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W
Datasheet Download
VE-24F-IU-B1.pdf
Availability of VE-24F-IU-B1
QUANTITY
VE-24F-IU-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24F-IU-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24F-IU-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24F-IU-B1
Related LinksVE-24F, VE-24F-IU-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24F-IU-B1 Details Description
Related parts for VE-24F-IU-B1
DIODE ARRAY GP 200V 200MA SOT23 datasheet.pdf
CONN FFC TOP 13POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES SMD 230OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
IC MPU I.MX50 800MHZ 416MAPBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 12P INLINE SKT SLD datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf