Vicor Corporation VE-24F-IV-F3
VE-24F-IV-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24F-IV-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W
Datasheet Download
VE-24F-IV-F3.pdf
Availability of VE-24F-IV-F3
QUANTITY
VE-24F-IV-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24F-IV-F3
Internal Part NumberEIS-VE-24F-IV-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24F-IV-F3
Related LinksVE-24F, VE-24F-IV-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24F-IV-F3 Details Description
Related parts for VE-24F-IV-F3
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC CLOCK VCO & PLL 1.5 GHZ 48LLP datasheet.pdf
PATCHCORD CAT6 RED&BLK BOOT 10' datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 44.3MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
MICRO 37POS SKT 24" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 0.365 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
MARKING STRIPS datasheet.pdf
22UF 63V 8X18MM 85C 10000H datasheet.pdf