Vicor Corporation VE-24F-MV-S
VE-24F-MV-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-24F-MV-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W
Datasheet Download
VE-24F-MV-S.pdf
Availability of VE-24F-MV-S
QUANTITY
VE-24F-MV-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24F-MV-S
Internal Part NumberEIS-VE-24F-MV-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24F-MV-S
Related LinksVE-24, VE-24F-MV-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24F-MV-S Details Description
Related parts for VE-24F-MV-S
RES 243 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SWITCH DUAL 7V SOT23 datasheet.pdf
TRANS PNP 25V 1A SOT-89 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A .100 50POS 30AU datasheet.pdf
CMC RCPT 32CKT R GRY MAT SEAL datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 62PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A 8VSSOP datasheet.pdf
CONN HDR 16PIN GOLD RT ANG PCB datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf